Designed to reduce consumption by optimizing every wash cycle, K1500E-A offers a higher load capacity than standard models: it can wash up to 22 pizza plates per cycle and bulky items up to 500×600×410h mm. The UNIKO touch display in tempered glass enables intuitive and quick interaction, with access to a wide variety of cycles and machine status monitoring via the SMART START button. The electronic board allows advanced parameter adjustment and activates the Thermostop function to start rinsing only once the desired temperature is reached. With a productivity of 60 racks/hour, it is perfect for handling high workloads and mixed wash cycles, including GN 1/1 trays, 600×400 trays, and bread baskets. The PUSH TO START system avoids waste and prevents accidental starts. The removable rack support and the pressed tank with rounded bottom and integrated filters make daily cleaning simple and fast. The standard dual dispenser ensures precise dosing of detergent and rinse aid. The end-of-day self-cleaning cycle protects the tank and boiler from limescale. The wash and rinse arms are built to ensure long-lasting performance. The structure is made of AISI 304 stainless steel with front-accessible components.
This model is ETL certified as it complies with the requirements of UL Std.921.
| DISHWASHERS FEATURES | |
|---|---|
| Dimensions - (mm) L - P - H | 720x770x1435/1900h - 28.3465x30.315x56.4961/56.4961in |
| n° baskets/hour - (+55°C) | Max 60 |
| Ø height plate max | 400mm |
| LT bread basket | 60 (H=400mm) |
| Trays | GN1/1 - 60x40 |
| Tank heating element - Tank capacity | 4,5kW - 37lt |
| Boiler heating element - Boiler capacity | 5,4kW - 7,3lt |
| Washing pump | 1,64kW / 2,2Hp |
| Total power input / Current | 7,04 kW / 16A |
| Standard input voltage | 208V - 60Hz, 230V3 - 60Hz |
| Recommended inlet water temperature | +55°C |
| Water hardness | 7÷10 °f |
| Water consumption per cycle (inlet suggested pressure 2 BAR) | 2,0lt |
| Adjustable detergent and rinse-aid dispenser | ELECTRIC |
| Packing | 800x980x1520h 1,19/162 |
| STANDARD EQUIPMENT | |
| Basket for trays 10/12 compartments 500x600x100mm | 1 |
| Basket for glasses dim.500x600x100mm | 1 |
| Basket for 22 dishes dim.500x600x100mm | 1 |
| 8 division cutlery insert | 1 |
| Integral tank filter | 2 |
| OPTIONAL | |
| Drain pump kit 32W with Ecoclean | |
| Basket for trays with 4 compartments dim.500x500x200mm | |
| Inclined basket for wine glasses dim.500x500x170mm | |
| Kit 4 Stainless steel feet 50-70mm | - |
| = Optional Installabile, - = Optional not installable | |
K1500E-A
Vuoi ricevere maggiori informazioni su questo prodotto? Contattaci e riceverai una risposta al più presto







