CH150 offers high load capacity in only 720 mm of width, providing an ideal solution for kitchens that need to optimize space without compromising on versatility. It washes bulky utensils, bread baskets, GN 1/1 and 600×400 trays, reaching up to 1320 plates/hour. The high-performance wash pump and dedicated wash arms ensure impeccable results even on the toughest dirt. The PUSH TO START system prevents accidental starts and avoids waste and heat dispersion. The ADVANCE control panel includes 4 wash cycles and one automatic drain cycle (with drain pump). The display allows monitoring of tank and boiler temperatures, self-diagnosis messages, alerts, and machine status via the SMART START button. The electronic board allows precise management of parameters and activation of the Thermostop. The integrated dual detergent and rinse aid dispenser ensures hygiene and savings every cycle. CH150 is made of AISI 304 stainless steel and designed for maximum reliability and easy maintenance.
MODEL COMPLIANT WITH EN IEC 63136:
See the performance chart
| DISHWASHERS FEATURES | |
|---|---|
| Dimensions - (mm) L - P - H | 720x770x1470/1930h |
| n° baskets/hour - (+55°C) | Max 60 |
| Ø height plate max | 400mm |
| Height pot max | 395mm |
| LT bread basket | 60 (H=400mm) |
| Trays | GN1/1 - 60x40 |
| Tank heating element - Tank capacity | 4,5kW - 37lt |
| Boiler heating element - Boiler capacity | 5,4kW - 7,3lt |
| Washing pump | 1,34kW / 1,8Hp |
| Total power input / Current | 6,74 kW / 16A |
| Standard input voltage | 400V3N - 50Hz |
| Recommended inlet water temperature | +55°C |
| Water hardness | 7°f - 10°f |
| Water consumption per cycle (inlet suggested pressure 2 BAR) | 2,4 l |
| Adjustable detergent and rinse-aid dispenser | STANDARD |
| STANDARD EQUIPMENT | |
| Basket for trays 10/12 compartments 500x600x100mm | 1 |
| Basket for glasses dim.500x600x100mm | 1 |
| Basket for 22 dishes dim.500x600x100mm | 1 |
| 8 division cutlery insert | 1 |
| Integral tank filter | STANDARD |
| OPTIONAL | |
| Optional 230V/3+T | |
| Booster pump kit 0,5Hp | |
| Drain pump kit 32W with Ecoclean | |
| Boiler heating element 9kW | |
| Boiler heating element 9kW | |
| Basket for trays with 4 compartments dim.500x500x200mm | |
| Remote control with LCD display | |
| "Energy Pro Green" System | |
| = Optional Installabile, - = Optional not installable | |
CH150
Vuoi ricevere maggiori informazioni su questo prodotto? Contattaci e riceverai una risposta al più presto







