Greater width, greater versatility: EL70E is the pass-through dishwasher of the ELITECH line designed to wash bulky loads quickly and effectively. With its 720 mm width and a usable height of 440 mm, it washes plates, glasses, utensils and GN 1/1 trays with a productivity of up to 60 racks/hour. The Acquatech System with break tank, atmospheric boiler and rinse pump maintains constant pressure, flow rate and temperature, ensuring a sanitizing rinse at the end of each cycle. The UNIKO touch display allows selection from a wide range of programs, monitoring of the cycle progress and machine status via the SMART START button, which changes color based on the current phase. The PUSH TO START system prevents accidental cycle starts, reducing waste and thermal dispersion. The electronic board allows parameter adjustment and activates the Thermostop function, which starts the wash and rinse only when the ideal temperatures are reached. The self-diagnosis helps reduce machine downtime. The end-of-day self-cleaning cycle thoroughly cleans the tank and protects the boiler from limescale. Structure in AISI 304 stainless steel, with front-accessible components.
MODEL COMPLIANT WITH EN IEC 63136:
See the performance chart
| DISHWASHERS FEATURES | |
|---|---|
| Dimensions - (mm) L - P - H | 720x770x1470/1930h |
| Ø height plate max | 400mm |
| Height pot max | 395mm |
| LT bread basket | 60 (H=400mm) |
| Trays | GN1/1 - 60x40 |
| Tank heating element - Tank capacity | 4,5kW - 37l |
| Boiler heating element - Boiler capacity | 5,4kW - 7,3l |
| Washing pump | 1,34kW / 1,8Hp |
| Total power input / Current | 6,74kW / 16A |
| Standard input voltage | 400V3N - 50Hz |
| Recommended inlet water temperature | +55°C |
| Water hardness | 7°f - 10°f |
| Water consumption per cycle (inlet suggested pressure 2 BAR) | 2,4 l |
| Adjustable detergent and rinse-aid dispenser | STANDARD |
| Acquatech system rinse | STANDARD |
| STANDARD EQUIPMENT | |
| Basket for trays 10/12 compartments 500x600x100mm | 1 |
| Basket for glasses dim.500x600x100mm | 1 |
| Basket for 22 dishes dim.500x600x100mm | 1 |
| 8 division cutlery insert | 1 |
| Integral tank filter | STANDARD |
| OPTIONAL | |
| Optional 230V/3+T | |
| Drain pump kit 32W with Ecoclean | |
| Boiler heating element 9kW | |
| Reverse osmosis system | |
| Basket for trays with 4 compartments dim.500x500x200mm | |
| Inclined basket for wine glasses dim.500x500x170mm | |
| Remote control with LCD display | |
| "Energy Pro Green" System | |
| = Optional Installabile, - = Optional not installable | |
EL70E
Vuoi ricevere maggiori informazioni su questo prodotto? Contattaci e riceverai una risposta al più presto







