An interface always in view: EL60TH integrates the UNIKO control panel in the upper section, improving user comfort, especially in corner installations. The Acquatech System with break tank, atmospheric boiler and rinse pump maintains constant pressure, flow rate and temperature, always ensuring a sanitizing rinse at high temperature. With a usable height of 440 mm, it is perfect for washing glasses, plates, utensils and GN 1/1 trays. The touch display allows users to choose from a wide variety of cycles and monitor the dishwasher status via the SMART START button, which changes color based on the current phase. The PUSH TO START system prevents accidental starts, reducing waste and heat loss. The electronic board precisely manages all parameters and activates the Thermostop function, which starts the wash and rinse phases only once the minimum set temperatures are reached. The active self-diagnosis promptly detects any anomalies. The end-of-day self-cleaning cycle thoroughly cleans the tank and protects the boiler from limescale.
MODEL COMPLIANT WITH EN IEC 63136:
See the performance chart
| DISHWASHERS FEATURES | |
|---|---|
| Dimensions - (mm) L - P - H | 620x770x1552/2012h |
| n° baskets/hour - (+55°C) | Max 60 |
| Height glass max | 390mm |
| Ø height plate max | 415mm |
| Height pot max | 390mm |
| LT bread basket | 40 (H=390mm) |
| Trays | GN1/1 |
| Tank heating element - Tank capacity | 4,5kW - 37l |
| Boiler heating element - Boiler capacity | 5,4kW - 7,3l |
| Washing pump | 1,34Kw / 1,8 Hp |
| Total power input / Current | 6,52 kW / 16A |
| Standard input voltage | 400V3N - 50Hz |
| Recommended inlet water temperature | +55°C |
| Water hardness | 7°f - 10°f |
| Water consumption per cycle (inlet suggested pressure 2 BAR) | 2,4 l |
| Adjustable detergent and rinse-aid dispenser | STANDARD |
| Acquatech system rinse | STANDARD |
| STANDARD EQUIPMENT | |
| Basket for glasses dim.500x500x100mm | 1 |
| Basket for 18 dishes dim.500x500x100mm | 2 |
| 8 division cutlery insert | 1 |
| Integral tank filter | STANDARD |
| OPTIONAL | |
| Optional 230V/3+T | |
| Built-in drain pump 190W with Ecoclean | |
| Boiler heating element 9kW | |
| Stainless steel tank filter | |
| Reverse osmosis system | |
| Inclined basket for wine glasses dim.500x500x170mm | |
| Basket for trays with 4 compartments dim.500x500x200mm | |
| Inclined basket for wine glasses dim.500x500x170mm | |
| Remote control with LCD display | |
| "Energy Pro Green" System | |
| Wi-Fi connection module | |
| = Optional Installabile, - = Optional not installable | |
EL60TH
Vuoi ricevere maggiori informazioni su questo prodotto? Contattaci e riceverai una risposta al più presto







