Washing utensils, plates, and trays without compromise is easy with the pass-through dishwasher ELS60E, thanks to a usable height of 440 mm and a compact structure just 620 mm wide. The integrated automatic softener minimizes limescale build-up, automatically regenerating the resins during operation without stopping the machine. The Acquatech System with break tank, atmospheric boiler, and rinse pump maintains constant pressure, flow rate, and temperature, ensuring a sanitizing rinse every time. The UNIKO touch display in tempered glass allows selection of numerous programs, cycle progress monitoring, and machine status control via the SMART START button. The PUSH TO START system prevents accidental starts, waste, and heat dispersion. The electronic board allows precise adjustment of all parameters and activates the Thermostop function, which starts the wash and rinse only once the desired temperatures are reached. The active self-diagnosis alerts the operator to anomalies and guides interventions, minimizing downtime. The end-of-day self-cleaning cycle thoroughly cleans the tank and protects the boiler from limescale. Structure in AISI 304 stainless steel with front-accessible components.
MODEL COMPLIANT WITH EN IEC 63136:
See the performance chart
| DISHWASHERS FEATURES | |
|---|---|
| Dimensions - (mm) L - P - H | 620x770x1470/1930h |
| Height glass max | 390mm |
| Ø height plate max | 415mm |
| Height pot max | 390mm |
| LT bread basket | 40 (H=390mm) |
| Trays | GN1/1 |
| Tank heating element - Tank capacity | 4,5kW - 37l |
| Boiler heating element - Boiler capacity | 5,4kW - 7,3l |
| Washing pump | 1,34kW / 1,8 Hp |
| Total power input / Current | 6,74kW / 16A |
| Standard input voltage | 400V3N+T - 50Hz |
| Recommended inlet water temperature | +55°C |
| Water hardness | 7°f - 10°f |
| Water consumption per cycle (inlet suggested pressure 2 BAR) | 2,4 l |
| Adjustable detergent and rinse-aid dispenser | STANDARD |
| Acquatech system rinse | STANDARD |
| Built-in water softener | STANDARD |
| STANDARD EQUIPMENT | |
| Basket for glasses dim.500x500x100mm | 1 |
| Basket for 18 dishes dim.500x500x100mm | 2 |
| 8 division cutlery insert | 1 |
| Integral tank filter | STANDARD |
| Salt funnel | 1 |
| OPTIONAL | |
| Optional 230V/3+T | |
| Drain pump kit 32W with Ecoclean | |
| Boiler heating element 9kW | |
| Stainless steel tank filter | - |
| Reverse osmosis system | |
| Basket for trays with 4 compartments dim.500x500x200mm | |
| Inclined basket for wine glasses dim.500x500x170mm | |
| Remote control with LCD display | |
| "Energy Pro Green" System | |
| = Optional Installabile, - = Optional not installable | |
ELS60E
Vuoi ricevere maggiori informazioni su questo prodotto? Contattaci e riceverai una risposta al più presto







