The pass-through dishwasher EL60E handles plates, glasses, utensils, and GN 1/1 trays with precision, thanks to a usable height of up to 440 mm and a width of only 620 mm. The Acquatech System with break tank, atmospheric boiler, and rinse pump maintains constant pressure, flow rate, and temperature, ensuring a sanitizing rinse and impeccable hygiene at all times. The UNIKO touch display enables intuitive cycle management, monitoring progress and machine status via the SMART START button. The PUSH TO START system prevents accidental starts, thermal dispersion, and reduces energy waste. The electronic board allows full parameter adjustment and activates the Thermostop function, ensuring that the wash and rinse phases start only once the minimum set temperatures are reached, for always perfect results. The self-diagnosis system promptly alerts the user to anomalies and required actions, reducing downtime. The end-of-day self-cleaning cycle thoroughly cleans the tank and protects the boiler from limescale. The optimized wash arms ensure effective pressure and reduced water consumption. Structure in AISI 304 stainless steel with front access to technical components.
MODEL COMPLIANT WITH EN IEC 63136:
See the performance chart
| DISHWASHERS FEATURES | |
|---|---|
| Dimensions - (mm) L - P - H | 620x770x1470/1930h |
| n° baskets/hour - (+55°C) | max 60 |
| Height glass max | 390mm |
| Ø height plate max | 415mm |
| Height pot max | 390mm |
| LT bread basket | 40 (H=390mm) |
| Trays | GN1/1 |
| Tank heating element - Tank capacity | 4,5kW - 37l |
| Boiler heating element - Boiler capacity | 5,4kW - 7,3l |
| Washing pump | 1,34Kw / 1,8 Hp |
| Total power input / Current | 6,74 kW / 16A |
| Standard input voltage | 400V3N - 50Hz |
| Recommended inlet water temperature | +55°C |
| Water hardness | 7°f - 10°f |
| Water consumption per cycle (inlet suggested pressure 2 BAR) | 2,4 l |
| Adjustable detergent and rinse-aid dispenser | STANDARD |
| Acquatech system rinse | STANDARD |
| STANDARD EQUIPMENT | |
| Basket for glasses dim.500x500x100mm | 1 |
| Basket for 18 dishes dim.500x500x100mm | 2 |
| 8 division cutlery insert | 1 |
| Integral tank filter | STANDARD |
| OPTIONAL | |
| Optional 230V/3+T | |
| Drain pump kit 32W with Ecoclean | |
| Boiler heating element 9kW | |
| Stainless steel tank filter | |
| Reverse osmosis system | |
| Inclined basket for wine glasses dim.500x500x170mm | |
| Basket for trays with 4 compartments dim.500x500x200mm | |
| Inclined basket for wine glasses dim.500x500x170mm | |
| Kit 4 Stainless steel feet 50-70mm | - |
| Remote control with LCD display | |
| "Energy Pro Green" System | |
| = Optional Installabile, - = Optional not installable | |
EL60E
Vuoi ricevere maggiori informazioni su questo prodotto? Contattaci e riceverai una risposta al più presto







