CH100-BT is the pass-through dishwasher designed to deliver high performance and perfect hygiene thanks to the Acquatech System with Break Tank, which maintains constant water temperature, pressure, and flow throughout the cycle. Rinsing is always performed under optimal conditions, reducing consumption and ensuring high-temperature sanitization. With a width of just 620 mm, it can wash glasses, plates, utensils, and GN 1/1 trays, with a maximum productivity of 60 racks/hour (1080 plates/hour). The ADVANCE control panel offers 4 wash cycles and one automatic drain cycle (with installed drain pump), while the display allows monitoring of tank and boiler temperatures, self-diagnosis messages, maintenance alerts, and machine status via the SMART START button. The electronic board allows adjustment of time and temperature with Thermostop activation for flawless rinsing. The PUSH TO START system prevents accidental starts and waste. The rounded pressed tank and integral filters simplify cleaning and improve hygiene. The dual rinse aid and detergent dispenser ensures efficiency and savings. Structure in AISI 304 stainless steel with front access to technical components.
MODEL COMPLIANT WITH EN IEC 63136:
See the performance chart
| DISHWASHERS FEATURES | |
|---|---|
| Dimensions - (mm) L - P - H | 620x766x1470/1930h |
| n° baskets/hour - (+55°C) | Max 60 |
| Height glass max | 390mm |
| Ø height plate max | 415mm |
| Height pot max | 390mm |
| LT bread basket | 40 (H=390mm) |
| Trays | GN1/1 |
| Tank heating element - Tank capacity | 2,6kW - 24l |
| Boiler heating element - Boiler capacity | 5,4kW - 7,3l |
| Washing pump | 0,5 kW / 1,2 Hp |
| Total power input / Current | 6,52 kW / 16A |
| Standard input voltage | 400V3N - 50Hz |
| Recommended inlet water temperature | +55°C |
| Water hardness | 7°f - 10°f |
| Water consumption per cycle (inlet suggested pressure 2 BAR) | 2,4 l |
| Adjustable detergent and rinse-aid dispenser | STANDARD |
| Acquatech system rinse | STANDARD |
| STANDARD EQUIPMENT | |
| Basket for glasses dim.500x500x100mm | 1 |
| Basket for 18 dishes dim.500x500x100mm | 2 |
| 8 division cutlery insert | 1 |
| Integral tank filter | STANDARD |
| OPTIONAL | |
| Optional 230V/3+T | |
| Drain pump kit 32W with Ecoclean | |
| Boiler heating element 9kW | |
| Stainless steel tank filter | |
| Reverse osmosis system | |
| Inclined basket for wine glasses dim.500x500x170mm | |
| Basket for trays with 4 compartments dim.500x500x200mm | |
| Inclined basket for wine glasses dim.500x500x170mm | |
| = Optional Installabile, - = Optional not installable | |
CH100-BT
Vuoi ricevere maggiori informazioni su questo prodotto? Contattaci e riceverai una risposta al più presto







